امروز: 1403/04/03 شمسی2024/06/23 میلادی

07136289708

09190972559

شیراز، بلوار مطهری شمالی (زرگری)، نبش کوچه 6، طبقه فوقانی دفتر اسناد رسمی شماره 50

info@rasa-apply.ir

rasa.institute2021@gmail.com

ویزای کانادا

 

ویزای تحصیلی

ویزای تحصیلی کانادا، نوعی ویزای سکونت موقت کانادا )Temporary Resident Visa (TRV)( است؛ که به متقاضی اجازه تحصیل، زندگی و کار در کشور کانادا را می دهد که در حال حاضر یکی از پرطرفدارترین راه های ورود به کانادا است. متقاضی بایست در یکی از موسسات آموزشی معتبر کانادایی تعین شده DLI (Designated Learning Institutions) مشغول به تحصیل شود. هر ساله دانشجویان و دانش آموزان زیادی از سراسر جهان جهت ادامه تحصیل در مؤسسات و دانشگاه های کانادا عازم این کشور می شوند. برخی مزایای تحصیل در کشور کانادا عبارتند از:

 1. مجوز کار (20 ساعت در هفته) برای شخص متقاضی تحصیل
 2. مجوز کار تمام وقت برای همسر متقاضی تحصیل
 3. رایگان بودن تحصیل در مدارس کانادا برای فرزندان زیر 18 سال
 4. دریافت ویزای کار تمام وقت پس از اتمام تحصیل

در کشور کانادا  درهر استان، سن قانونی یا سن بلوغ (Age of Majority) مختص به همان استان است و لذا اگر سن متقاضی کمتر از سن قانونی تعیین شده توسط آن استان باشد، آن شخص یک متقاضی خردسال (Minor Child) محسوب می شود. سن قانونی در شش استان آلبرتا، منیتوبا، انتاریو، جزیره پرینس ادوارد، کبک و ساساکاچوان 18 سال است در حالی که در چهار استان بریتیش کلمبیا، نیوبرانزویک، نیوفاندلند و لابرادور، نوا اسکوشیا و سه قلمرو نورث وست، نوناووت و یوکان 19 سال به عنوان سن بلوغ مشخص شده است.

 ویزای تحصیلی کانادا به دو زیر مجموعه، ویزای دانش آموزی و ویزای دانشجویی تقسیم بندی می شود که هر یک شرایط خاص خود را دارد:

 • ویزای دانش آموزی: مختص تحصیل افراد زیر 19-18سال در هر یک از مقاطع تحصیلی در مدارس کانادا
 • ویزای دانشجویی کانادا: مختص افراد بالای 19-18 سال در هر یک از مقاطع تحصیلاتی شامل کالج، دانشگاه و مؤسسات آموزشی معتبر کانادا

هزینه درخواست ثبت ویزای تحصیلی در سازمان روادید برای هر متقاضی 150 دلار کانادا است اما برای تمدید ویزای تحصیلی این مبلغ 350 دلار خواهد بود. علاوه بر هزینه ثبت درخواست ویزا، افرادی که سن آنها بین 14 تا 79 سال است بایستی به منظور ارائه مشخصلات هویتی (Biometric) به یکی از کشورهای همسایه سفر کرده و در یکی از دفاتر VAC (Visa Application Centre) تست بایومتریک یا ارائه مشخصلات هویتی انجام دهند که هزینه آن 85 دلار کانادا است و توسط سازمان روادید دریافت می شود. اصولاً نزدیکترین مراکز VAC به ایران امارات یا ترکیه هستند. در هنگام  ثبت درخواست ویزا، نیازی به اصل گذرنامه نمی باشد و فقط تصویر گذرنامه برای پرونده متقاضی کفایت می کند، در حالی که در هنگام حضور در مراکز VAC، متقاضی بایست حتما اصل گذرنامه را به همراه داشته باشد.  

 

 

ویزای دانش آموزی

اگر سن شخص متقاضی بین 5 تا 17 سال (بعضی استانها 18 سال) باشد، متقاضی شامل ویزای دانش آموزی می شود. در این حالت شخص متقاضی بدون همراهی والدین خود (پدر یا مادر یا هردو) و یا سرپرست قانونی (Custodian) امکان ادامه تحصیل در کانادا را نخواهد داشت. بعلاوه، والدین یا سرپرست قانونی شخص متقاضی باید اثبات کنند که تمکن مالی مناسب جهت پوشش کلیه هزینه های تحصیلی و دانش آموزی را در کشور کانادا دارند.

به طور کلی مدارک مورد نیاز جهت ویزای دانش آموزی عبارتند از:

 1. نامه پذیرش (Admission Letter) از مدرسه معتبر در کانادا
 2. تکمیل فرم های مربوطه برای ثبت درخواست ویزا
 3. ترجمه سند ملکی و نامه تمکن مالی برای مدت 4 ماه اخیر
 4. گواهی تاییدیه از بانک کانادایی (در صورتی که پولتان را به کانادا انتقال داده اید)
 5. اسکن صفحه اول پاسپورت شخص متقاضی و همچنین صفحاتی که ویزا و یا مهر ورود و خروج به کشور خورده است
 6. اصل شناسنامه و ترجمه آن
 7. دو قطعه عکس 3.5*4.5
 8. رزرو بلیط پرواز و هتل
 9. اصل ریز نمرات  یا کارنامه دو سال آخر تحصیل و ترجمه آنها
 10. درخواست صدور مجوز تحصیلی (Study Permit)
 11. نامه دفاعیه وکیل

یکی از مهمترین مدارک برای ارائه به سازمان روادید کانادا جهت درخواست ویزای دانش آموزی یا دانشجویی، گواهی تمکن مالی است. این گواهی به منظور اثبات توانایی مالی کافی (متقاضی یا والدین او) برای تحصیل و زندگی شخص متقاضی در کانادا است؛ که اصولاً از طریق ارائه گردش حساب بانکی 4 ماه اخیر و همچنین ترجمه اسناد مالکیت صورت می گیرد.

 جدول زیر حداقل تمکن مالی مورد نیاز برای یک سال زندگی در کانادا در کلیه استان ها و قلمروها به جز استان کبک را نشان می دهد.

 

شخصی که  به کانادا می آیدتمکن مالی مورد نیاز برای یک سال (بدون در نظر گرفتن شهریه)تمکن مالی مورد نیاز برای یک سال (با در نظر گرفتن شهریه)
محصل (دانش اموز یا دانشجو)10000 دلار کانادا833 دلار کانادا
اولین فرد خانواده4000 دلار کانادا333 دلار کانادا
به ازای اضافه شدن هر همراه3000 دلار کانادا255 دلار کانادا

 

به عنوان مثال اگر  شخص متقاضی به همراه دو عضو خانواده بخواهند برای مدت یک سال در استانی غیر از کبک زندگی کنند، حداقل به مبالغ زیر نیاز خواهند داشت:

هزینه های زندگی

 • برای دانشجو: 10000 دلار کانادا
 • برای عضو اول خانواده: 4000 دلار کانادا
 • برای عضو دوم خانواده: 3000 دلار کانادا
 • مجموعاً: 17000 دلار کانادا

جدول زیر حداقل تمکن مالی مورد نیاز برای یک سال زندگی در کانادا در استان کبک را نشان می دهد.

 

شخصی که  به کانادا می آیدتمکن مالی مورد نیاز برای یک سال (بدون در نظر گرفتن شهریه)تمکن مالی مورد نیاز برای یک سال (با در نظر گرفتن شهریه)
محصل (دانش اموز یا دانشجو)11000 دلار کانادا917 دلار کانادا
اولین فرد خانواده (18 سال یا بزرگتر)5100 دلار کانادا425 دلار کانادا
اولین فرد خانواده (کمتر ار 18 سال)3800 دلار کانادا317 دلار کانادا
به ازای اضافه شدن هر همراه (18 سال یا بزرگتر)5125 دلار کانادا427 دلار کانادا
به ازای اضافه شدن هر همراه (کمتر ار 18 سال)1903 دلار کانادا159 دلار کانادا

 

 

به عنوان مثال اگر  شخص متقاضی به همراه دو عضو خانواده (بزرگتر از 18 سال) بخواهند برای مدت یک سال استان کبک زندگی کنند، حداقل به مبالغ زیر نیاز خواهند داشت:

هزینه های زندگی

 • برای دانشجو: 11000 دلار کانادا
 • برای عضو اول خانواده: 5100 دلار کانادا
 • برای عضو دوم خانواده: 3000 دلار کانادا
 • مجموعاً: 21225 دلار کانادا

مدت اعتبار ویزای تحصیلی دانش آموز، به مدت زمان تحصیل فرد در کشور کانادا بعلاوه 90 روز می باشد که این مدت اضافه به متقاضی این امکان را می دهد که در طول این 90 روز یا کانادا را ترک کند و یا برای تمدید ویزای تحصیلی خود یا تغییر نوع ویزای خود به ویزای دیگری اقدام نماید.

 

 

ویزای دانشجویی

در صورتی که سن متقاضی بالای 18 سال باشد و از یکی از مؤسسات آموزشی معتبر کانادا DLI پذیرش گرفته باشد، شخص متقاضی بایست برای ویزای دانشجویی اقدام کند. تنها تفاوت اساسی بین ویزای دانشجویی و دانش آموزی در این است که شخص متقاضی ویزای دانشجویی، دیگر نیازی به همراهی والدین یا سرپرست (Custodian) ندارد.

نکته قابل توجه در مورد درخواست ویزاهای تحصیلی، الزام به داشتن مدرک زبان انگلیسی است اما در صورت نداشتن مدرک زبان، بایست شخص متقاضی در دوره های زبان انگیسی در کانادا شرکت کند.

 

برنامه تحصیلی یا Study Plan  چیست؟

نامه ای است که توسط شخص متقاضی یا وکیل او برای آفیسرپرونده در سازمان روادید تهیه و ارسال می شود. در واقع این نامه به آفیسر پرونده کمک می کند که درک کامل و شفاف تری نسبت به انگیزه و هدف متقاضی برای تحصیل در کشور کانادا داشته باشد. در این نامه باید به طور واضح توضیح داده شود که:

 1. چرا کانادا را برای تحصیل در رشته مورد نظر انتخاب کرده اید؟
 2. چرا این رشته خاص را برای تحصیل انتخاب کرده اید؟
 3. چرا این رشته (یا رشته مشابه) را در کشور خود نمی گذرانید؟
 4. برنامه شما پس از اتمام تحصیل و ترک خاک کانادا چیست؟
 5. چه وابستگی هایی (Tie) به کشور و خانواده خود دارید؟
 6. اتمام این دوره تحصیلی چه کمکی به آینده شغلی شما و یافتن فرصت های جدید کاری در کشور شما خواهد کرد؟

 

گواهی پذیرش کبک یا CAQ چیست؟

CAQ مخفف کلمه Quebec Acceptance Certificate می باشد و به معنی گواهی پذیرش کبک است که به دانشجویان متقاضی تحصیل در این استان داده می شود، به شرطی که نامه پذیرش خود را از مؤسسه آموزشی مقصد دریافت کرده باشند و طول مدت تحصیل آنها بیشتر از 6 ماه باشد. بنابراین دانشجو پس از دریافت CAQ و نامه پذیرشی که دانشگاه به او داده است، می تواند برای درخواست Study Permit از سازمان روادید دولت فدرال کانادا اقدام نماید. مدت زمان صدور نامه CAQ از زمان دریافت مدارک مربوطه توسط سازمان روادید استان کبک، بین 20 روز تا 2 ماه است. لذا همیشه به متقاضیان اکیداً توصیه می شود که پس از دریافت نامه پذیرش از دانشگاه مورد نظر، بلافاصله درخواست خود را برای دریافت CAQ ثبت نمایند.

متقاضیان دریافت CAQ می توانند برای ثبت درخواست به سایت

https://www.immigration-quebec.gouv.qc.ca/en/electronic-services/caq-electronic/index.html

 

مراجعه کنند و پس از ایجاد پروفایل، فرم های مربوطه را تکمیل و اطلاعات خود را ذخیره نمایند. به صورت کلی برای دریافت CAQ باید مراحل زیر طی شود:

 1. ورود به وبسایت مربوطه و ثبت و ذخیره اطلاعات
 2. پرداخت هزینه به مبلغ 117 دلار کانادا که غیر قابل برگشت است و باید توسط کارت های اعتباری بین المللی پرداخت شود.
 3. دریافت رسید پرداخت هزینه
 4. پرینت چک لیست و فرم های مربوطه
 5. امضای فرم ها
 6. پست کردن مدارک طبق چک لیست به آدرس زیر:

Service aux étudiants étrangers, Ministère de l'Immigration, de la Diversité et de l'Inclusion, 285, rue Notre-Dame Ouest, 4e étage, Montréal (Québec) H2Y 1T8, CANADA

دقت شود که پروفایل شما در سازمان روادید کبک فقط به مدت 90 روز برای پرداخت هزینه CAQ فعال می ماند. همچنین زمان پر کردن فرم ها به صورت آنلاین فقط 30 دقیقه است و پس از آن صفحه غیر فعال می شود و اطلاعات ذخیره نخواهند شد. لذا خواهشمند است پیش از تکمیل فرم ها، مدارک و اطلاعات زیر را دسترس خود قرار دهید:

 1. پاسپورت
 2. اطلاعات کامل مربوط به دانشکده و دانشگاهی که از آن در استان کبک پذیرش گرفته اید
 3. اطلاعات مربوط به دوره تحصیلی که در آن پذیرش گرفته اید: اسم دوره، تاریخ شروع، تاریخ پایان، شهریه
 4. کارت اعتباری (Credit Card) جهت پرداخت هزینه CAQ
 5. اطلاعات کامل مربوط به شخص یا نهاد مربوطه که مسئول هزینه تحصیلات شما در کبک می باشد.
 6. اطلاعات کامل مربوط به شخص یا نهاد مربوطه که مسئول درخواست (Application) شما می باشد.

 

مجوز تحصیل یا Study Permit  چیست؟

Study Permit یا مجوز تحصیل، مدرکی است که به دانشجویان بین المللی داده می شود تا بتوانند در مؤسسات مورد تایید DLI (Designated Learning Institutions) مشغول به تحصیل شوند. بیشتر دانشجویان بین المللی علاوه بر ویزای تحصیلی نیاز به مجوز تحصیل دارند و بایستی درخواست آن را پیش از سفر به کانادا ثبت کنند.

نکته قابل توجه این است که مجوز تحصیل با ویزا فرق دارد و مجوز تحصیل یا  Study Permit، مجوز ورود شخص متقاضی به کانادا نمی باشد. لذا متقاضی علاوه بر مجوز تحصیل نیازمند ویزای تحصیلی کانادا نیز است که در صورت دادن موافقت با مجوز تحصیل، ویزای تحصیلی نیز برای متقاضی صادر خواهد شد. در صورتی که نیاز باشد که شخص متقاضی در دوره های زبان انگلیسی در کشور کانادا شرکت کند، یک سال به تاریخ اعتبار مجوز تحصیلی متقاضی افزوده می شود.

 

نامه دفاعیه وکیل یا Letter of Explanation چیست؟

این نامه به آفیسر پرونده کمک می کند که هدف شخص متقاضی از تحصیل در کانادا چیست. در واقع این نامه باید حاوی دو نکته اساسی باشد:

 1. چرا شخص متقاضی تصمیم به تحصیل در کشور کانادا را دارد؟
 2. شخص متقاضی از مسؤلیت ها و تعهداتش به عنوان دانشجو اطلاع پیدا می کند.

این نامه حتما باید ضمیمه پرونده به سازمان روادید شود حتی اگر دوره انتخابی توسط متقاضی، دوره ای باشد که نیازی به مجوز تحصیلی یا Study Permit نداشته باشد.

 

نامه POE  چیست؟

نامه ای است که توسط سازمان روادید به متقاضی بعد از تایید شدن مجوز تحصیلی داده می شود. متقاضی به وسیله این نامه می تواند پس از رسیدن به کانادا، نامه مجوز تحصیلی (Study Permit) خود را دریافت کند.

بر روی نامه POE قسمت تحت عنوان Permit Validity وجود دارد که متقاضی بایست قبل از آن تاریخ وارد کشور کانادا شود در غیر اینصورت باید درخواست جدیدی را مجدداً ثبت کند. اصولاً نامه POE به مدت 12 ماه اعتبار دارد و یا تاریخ اعتبارش بر مبنای تاریخ اعتبار معاینات پزشکی (در صورت نیاز) می باشد.  

 

 

چه عواملی که باعث رد شدن ویزای تحصیلی می شود؟

به هر دلیل اگر ویزای تحصیلی کانادا (از هر نوع) توسط آفیسر سازمان روادید رد یا ریجکت شود، نامه ای از سوی سازمان روادید به شخص متقاضی یا وکیل آن ارسال خواهد شد که دلایل ریجکتی در آن مشخص شده است. مهمترین عواملی که باعث رد یا ریجکتی ویزای تحصیلی می شوند، عبارتند از:

 1. کافی نبودن تمکن مالی مناسب برای پوشش دادن هزینه ها
 2. متقاعد نشدن آفیسر پرونده درباره هدف از تحصیل و امکان عدم بازگشت متقاضی پس از اتمام دوره تحصیلی
 3. عنوان انتخاب شده رشته تحصیلی
 4. نقض در تکمیل فرم ها یا پرونده ارسال شده به سازمان روادید
 5. تهیه برنامه تحصیلی (Study Plan) نامناسب و غیردقیق

 

 

 

ویزای همراه

دو گزینه برای درخواست ویزای همراه کانادا وجود دارد که شامل ویزای توریستی کانادا و مجوز کار در کانادا می شوند که انتخاب یکی از این دو گزینه بر اساس شرایط شخص متقاضی صورت می گیرد. تفاوت اصلی ویزای توریستی (Temporary Resident Visa (TRV)) و مجوز کار (Open Work Permit) در این است که در ویزای توریستی، همراه حداکثر به مدت 6 ماه می تواند در کانادا حضور داشته باشد و پس از 6 ماه حتما باید یکبار از کانادا خارج شود و مجددا وارد کشور کانادا شود در حالی که مجوز کار برای همسران بر مبنای مجوز تحصیلی شخص متقاضی داده می شود.

در صورتی که متقاضی تمایل دارد که همسر و فرزندان خود را همراه با خود به کانادا ببرد، باید در هنگام پر کردن فرم اپلیکیشن، قسمت مربوطه را به درستی و دقیق پر کند تا دانشگاه مدارکی که جهت ارائه به سازمان روادید کانادا می دهد، درست و دقیق باشد. شخص متقاضی زمانی می تواند درخواست ویزای همراه را بدهد که مجوز تحصیلی (Study Permit) را اخذ کرده باشد.

در مرحله بعد، بایستی مدارکی به سازمان روادید ارائه شود که اثبات کند که فرد مورد نظر همسر متقاضی است. مدارک می توانند شامل:

 1. پاسپورت و تاریخچه سفر
 2. ترجمه سند ازدواج
 3. ترجمه کلیه صفحات شناسنامه زوجین
 4. مدارک لازم جهت اثبات تمکن مالی
 5. گواهی عدم سوء پیشینه
 6. مدارک تحصیلی و کاری و یا مدرک زبان همسر و ....

پیشنهاد می شود در صورتی که همراه با ویزای توریستی وارد کانادا شده است، پس از ورود به کانادا برای تغییر ویزای خود به Open Work Permit اقدام کند. با استفاده از این مجوز، همسر متقاضی دیگر نیازی به دریافت Job Offer  یا تاییدیه از LMO (Labour Market Opinion) ندارد و قادر خواهد بود در کل طول مدت تحصیل شخص متقاضی، به صورت تمام وقت در کانادا در هر شغلی فعالیت کند. اما اگر همسر متقاضی تمایل به تحصیل در کانادا را داشته باشد، باید به صورت کاملا مستقل و جداگانه برای مجوز تحصیلی کانادا درخواست بدهند.

 نکته مهم این است که فرزندان افرادی که با ویزای تحصیلی یا Open Work Permit در کانادا حضور دارند می توانند به صورت رایگان در کلیه مدارس دولتی کانادا به صورت رایگان تحصیل کنند و از کلیه خدمات تحصیلی بهره مند شوند. در صورتی که فرزند به سن بلوغ بر اساس استان مقصد رسیده باشد، برای ادامه تحصیل فرزند بایستی درخواست مجوز تحصیلی یا Study Permit داد که این کار می توان در داخل خاک کانادا هم صورت گیرد.

اگر فرزند شما با ویزای تحصیلی در کانادا مشغول به تحصیل باشد، یکی از والدین یا هردوی آنها قادر خواهند بود با ویزای توریستی  به همراه فرزند خود وارد کانادا شوند اما با داشتن این ویزا اجازه کار یا تحصیل به والدین داده نمی شود.

طراحی سایت و سئو توسط بهار آرام
Top